Rasmussen opět v Nymburce. Dánský kouč dohlíží na juniorské reprezentanty, vedl i seminář

Již potřetí od začátku letošního roku se juniorský reprezentační výběr sešel v Nymburce ke společnému soustředění. Po dvou kratších reprezentačních srazech a společném výjezdu na Hungarian Junior se takřka kompletní širší národní tým připravuje pod vedením špičkového dánského trenéra Steffena Rasmussena celý týden. 
Kromě tréninků s našimi nejlepšími juniory vedl Steffen Rasmussen v Nymburce ve spolupráci s TMK ČBaS i dvoudenní trenérský seminář. O obou akcích informuje vedoucí sportovního úseku ČBaS Pavel Florián:
Steffena Rasmussena si mnozí z vás možná ještě budou pamatovat z podzimu, kdy vedl říjnové soustředění singlové reprezentace dospělých. Zároveň právě tento muž se jeví v současnosti jako nejvhodnější kandidát na post šéftrenéra Národního badmintonového centra, o jehož vznik usilujeme.
Fakt, že Rasmussen v minulé sezóně ukončil svou mezinárodní hráčskou kariéru a rozhodl se věnovat studiu fyzioterapie a naplno trenérství, mu nesebral nic z jeho badmintonového umu.

Steffen Rasmussen stále pravidelně trénuje a nastupuje na pozici singlové jedničky v nejvyšší dánské týmové soutěži, přičemž v té si v prosinci mimo jiné poradil s Nizozemcem Markem Caljouwem, hráčem, který aktuálně figuruje na 38. místě světového žebříčku a jenž byl nad síly naší jedničky Adama Mendreka na Swiss Open minulý týden.

Trénink pod Rasmussenovým vedením je zaměřený na footwork, zejména split-step a první rychlý krok vč. správného natočení těla do rohu, kde se bude hrát úder. Dále se pak junioři věnují úderům v přední a střední části kurtu, kde je důraz kladen na základní biomechanické principy a správné odehrávání úderů vč. změn držení rakety (zde stojí za zmínku především odehrávání úderů se zapojením všech částí horní končetiny – ramena, paže, lokte, předloktí, zápěstí a prstů, podpořené aktivací nohou a horní poloviny těla).
Soustředění v krátkosti zhodnotil jeden z reprezentantů Jan Viktora:
Jaké je soustředění v Nymburce s dánským terénem? 
Je to něco jiného, poznáváme trochu jiný styl trénování.
Co ti přijde jiného, když trénink vede Steffen, oproti jiným českým trenérům? 
Jsou daleko více zaměřené na techniku a Steffen také vstupuje daleko více do kombinací a říká nám, jak máme věci dělat.
Na co jste se během předešlých dnů zaměřili a v čem si myslíš, že tě soustředění nejvíc posune? 
Zaměřili jsme se hodně na split-step a pohyb po něm, a pak také techniku úderů jak zezadu, tak i na síti. Takže si myslím, že se technicky zlepším.
Líbilo by se ti, kdyby se Steffen i nadále podílel na tvé přípravě v rámci reprezentačních kempů a případně i dalších akcí? 
Určitě, myslím, že nám může do budoucnosti hodně dát.
Důvodem, proč se právě Dán Rasmussen jeví jako vhodný kandidát na post šéftrenéra české reprezentace, jsou jeho bohaté zkušenosti nejen s vedením hráčů, ale i vzděláváním trenérů. A právě další zdokonalování trenérského know-how je něco, co nás všechny může posunout dále a bez čeho se v budoucnu v českém badmintonu neobejdeme.
Že Rasmussenova studnice badmintonových znalostí je z českého pohledu takřka bezedná, se mohla v úterý a ve středu přesvědčit desítka trenérů, kteří se zúčastnili trenérského semináře konaného právě v Nymburce u příležitosti probíhajícího soustředění (o přípravách semináře jsme informovali v předchozím newsletteru TMK).

Trenéři měli možnost sledovat hned 6 tréninkových jednotek (10 hodin) doplněných dvěma praktickými ukázkami tréninku pohybu a techniky (3 hodiny) a připravit si další otázky pro společnou diskusi s trenérem (2 hodiny). Během dvou dnů tak měli trenéři možnost zhlédnout a aktivně se zapojit do celkem 15 hodin interaktivní výuky v prvotřídní kvalitě.

Pro tentokrát byl osloven o něco užší okruh trenérů (zhruba 25 jmen), abychom viděli, jestli spojení reprezentačního soustředění a trenérského školení funguje. Vzhledem k tomu, že se model osvědčil, již nyní připravujeme další podobný seminář, který plánujeme nabídnout širšímu okruhu trenérského publika, a rozhodně je toto cesta, kterou se chceme vydat i v budoucnu.
Trenérský seminář i soustředění hráčů navíc doplnila ještě přednáška na téma prezentace hráčských výsledků i práce trenérů a jejich svěřenců na sociálních sítích. Její obsah vám přiblížíme v dalším článku, stejně jako se pokusíme přinést i konkrétní výstupy ze semináře určeného trenérům.

Jeden z přítomných trenérů Mirko Šída po semináři řekl:

„Pro mě velmi inspirativní seminář se spoustou zajímavých ukázek dánské badmintonové školy. Skvělý přístup Steffena, který všechna probíraná témata podrobně vysvětlil i prakticky předvedl. Kladně mohu ohodnotit též přednášku o komunikaci na sociálních sítích. Pokud bude možnost zúčastnit se takového semináře příště, rád toho využiji.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

X