Zemřel legendární korejský deblista Jung Jae-Sung, ve 35 letech podlehl infarktu

Badmintonový mrňous, jenž však svým výskokem čněl téměř nad všechny. Bývalý elitní korejský deblista Jung Jae-Sung odešel příliš brzy, v pátek 9. března v pětatřiceti letech zemřel na infarkt.

Zpráva o nečekaném skonu bývalé světové jedničky Junga hluboce zasáhla badmintonovou komunitu, hned od pátečního dopoledne se na sociálních sítích začaly množit kondolence.

„Doufám, že to není skutečné,“ napsal dvojnásobný olympijský vítěz Číňan Fu Haifeng pod fotografii, kde se s jedním ze svých největších bývalých rivalů kamarádsky objímá.

Skutečné to bohužel je. Jung Jae-Sung podle jihokorejské policie zemřel v pátek v 8:12 ráno ve svém domě v Suwonu, záchranka, kterou přivolala jeho manželka Choi Ah Ram, už pětatřicetiletému muži nedokázala pomoci. Jako příčina úmrtí byla stanoven srdeční infarkt.

Jungovi byla v roce 2012 diagnostikována arytmie a podle svých přátel si zvlášť ve stresu stěžoval na bolesti na hrudi, sportovat však nepřestal a nic nenasvědčovalo tak smutnému konci.

Tento článek je výrazem úcty k jednomu z nejlepších deblistů éry nedávno minulé.

Jung Jae-Sung, ročník narození 1982, byl na kurtu nezaměnitelný. Drobná postava (168 cm), ale masivní stehna, díky nimž se při přípravě na smeč dokázal vyhopnout opravdu hodně vysoko. Spolu s Lee Yong-Daem tvořili od roku 2006 fenomenální deblovou dvojici, nejen mezi korejskými fanoušky jednu z nejoblíbenějších.

Jung a Lee drží těžko dostižitelný rekord v počtu deblových titulů z turnajů Super Series, vyhráli jich osmnáct! Poprvé se radovali v roce 2007 na domácím Korea Open, naposledy v červnu 2012 v Indonésii.

Skvělé chvíle zažili na All England Championships, největším a nejslavnějším turnaji světa, v roce 2008 a 2012 se jim zde podařilo vyhrát. Památný je zejména finálový zápas z roku 2012 proti činské dvojici Cai, Fu.

Ve stejném roce pak Jung a Lee dosáhli na úspěch, kterého si možná cenili úplně nejvíc – získali bronz na olympijských hrách v Londýně. V semifinále sice zažili velké zklamání, když Dánům Boemu s Mogensenem podlehli 20:22 ve třetím setu, do zápasu o bronz proti Malajsanům Koo a Tanovi však vlétli namotivovaní a naprosto odhodlaní získat bronz.

 

To se také po výsledku 23:21 a 21:10 povedlo a Jung Jae-Sung, stejně jako většina korejských sportovců člen armády, kvůli níž měl během kariéry několik vynucených pauz, mohl ve třiceti letech spokojeně skončit.

Ne vše se během jeho kariéry povedlo, nevyužity zůstaly třeba dvě příležitosti k zisku titulu mistrů světa. Ve finále MS v roce 2007 v Malajsii podlehli Jung a Lee indonéskému páru Kido, Setiawan (19:21, 19:21), v jednom z nejnapínavějších zápasů deblové historie pak v roce 2009 v Indii prohráli s Číňany Cai/Fu 26:28 ve třetím setu! Korejci promarnili dva mečboly…

Jung Jae-Sung a Lee Yong-Dae vyhráli v roce 2008 mistrovství Asie, z Asijských her mají dva bronzy. 24 týdnů také okupovali první příčku světového žebříčku. V paměti zůstanou ale hlavně jako páni Super Series.

Pokud bychom měli vyzdvihnout jeden zápas, bude to finále China Open z roku 2009 opět proti malajské dvojici Koo/Tan.

Po konci mezinárodní kariéry Jung raketu úplně neodložil, dále nastupoval za korejský Samsung Electromechanics Badminton Team, kde plnil úlohu hrajícího trenéra. Od roku 2017 se jako deblový kouč začal angažovat u korejského národního týmu.

Už ve středu začíná v Birminghamu další ročník All England Championships, který dvakrát spolu se svým partnerem Lee Yong-Daem ovládl Jung Jae-Sung. „Korejský Herkules“ bude letošní turnaj sledovat už pouze z badmintonového nebe.

Pokud by se po vzoru hokejistů z NHL věšely dresy nejslavnějších badmintonistů pod strop turnajové haly, korejské tričko s nápisem J J Sung by na All England bylo jedním z adeptů na tuto nejvyšší sportovní poctu.

„Je mi strašně líto ztráty pravé badmintonové legendy Jung Jae-Sunga. Prosím, přijměte moje kondolence, ať mu Bůh dopřeje věčný klid a jeho rodině sílu na překonání této obrovské bolesti,“ napsal na svůj Facebook Malajsan Lee Chong Wei.

Jung Jae-Sung po sobě zanechal manželku Choi a dvě malé děti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

X